Oferujemy szkolenie z gwarancją odbycia praktyki – warsztatów pod okiem opiekuna z firmy transportowo spedycyjnej – na zasadzie samodzielnej pracy + certyfikat odbycia stażu.
Całość szkolenia obejmuje:
Część teoretyczną — 30 godzin kursu,
Część praktyczną — warsztaty praktyczne lub praktyka w firmie, okres uzgadniamy indywidualnie – możliwość odbycia płatnego stażu w okresie od kilku dni do kilku miesięcy,
Egzamin teoretyczny i praktyczny,
Praktyka w formie warsztatów lub odbywana w firmie z branży TSL — okres praktyki uzależniony od indywidualnych predyspozycji lub indywidualnych uzgodnień. W każdym przypadku jest to konkretna praca na rzecz konkretnej firmy w rzeczywistych okolicznościach.
Zajęcia praktyczne po egzaminie, obejmują na podstawie zdobytej wiedzy, wszystkie czynności / obowiązki etatowego spedytora/dyspozytora odpowiedzialnego za kierowanie ruchem podległych pojazdów w obrębie prowadzonego przedsięwzięcia. W tym min:
Zarządzanie czynnikiem ludzkim,
Planowanie i wykonywanie zadań związanych z ekonomiką i organizacją procesów transportowych,
Ustalanie i monitorowanie pozycji aut na terenie Europy,
Nawiązywanie i utrzymanie relacji biznesowych z klientem, (pozyskiwanie zleceń transportowych,
zgłaszanie wolnych aut),
Organizacja załadunku i rozładunku,
Planowanie trasy, przy uwzględnieniu aspektów ekonomicznych i prawnych,
Samodzielne ustalanie i planowanie wysokości stawki frachtowej przy planowanych limitach
kosztów, przy uwzględnieniu czynników zewnętrznych i koniunkturalnych w danym okresie,
Wykonanie rozliczenia po zakończeniu procesu transportowego.
Po ukończeniu szkolenia w ramach umowy szkoleniowej, Uczestnik rozpoczyna praktykę zawodową / warsztaty zawodowe. Praktyka polega na wykonywaniu obowiązków spedytora w międzynarodowym transporcie rzeczy. Uczestnik kursu/praktyki samodzielnie (pod okiem opiekuna) kontaktuje sie z klientami, dokonuje czynności nadzorujących pracę kierowców przy kierowaniu aut w miejsce załadunku – Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy – i rozładunku. Uczestnik szkolenia ma dostęp do bazy kilku tysięcy firm spedycyjnych i transportowych w całej Europie. W zależności od zaangażowania i wykazanej inwencji Uczestnika, praktyka może być odpłatna. Każdy z Uczestników ma też możliwość, w okresie praktyki do nawiązania indywidualnych relacji zawodowych ułatwiających i umożliwiających znalezienie pracy, wykorzystując udostępnione instrumenty. Po ukończeniu szkolenia Uczestnik otrzymuje certyfikat ukończenia szkolenia w zakresie spedycji międzynarodowej, zaświadczenie o odbyciu praktyki/stażu.
Szkolenia mogą być prowadzone we wszystkich miastach wojewódzkich, w grupach 4-8 osobowych, w systemie weekendowym lub ciągłym w zależności od preferencji uczestnika. Warsztaty praktyczne przeprowadzane po zakończeniu szkolenia odbywają się w mieście w którym przeprowadzono szkolenia.
__________________________________________________________________________________________
Wskazane niżej podstawowe tematy szkolenia rozwijane będą o istotne szczegóły niezbędne do pracy spedytora. Proszę jednoczesnie pamiętać że obowiązujące przepisy poszerzamy na szkoleniu o istotne niuanse z praktycznego punktu odniesienia do rzeczywistego stanu pracy spedytora, co pozwoli na lepsze i szybsze zrozumienie stosowania niektórych przepisów.
Czego się dowiesz na szkoleniu
Podstawowe tematy szkolenia:
– Umowa przewozu i spedycji – omówienie pod względem prawnym, zlecenie transportu – spedycji, list przewozowy, z uwzględnieniem aspektów praktycznych,
– Ustawa Prawo Przewozowe i akty wykonawcze – zarys oraz zagadnienia wybrane dla potrzeb spedytora,
– Konwencje międzynarodowe CMR, TIR, ATA, warunki i zakres stosowania,
– Przepisy o przewozie materiałów niebezpiecznych ADR, wymogi, obowiązki, wyposażenie pojazdów, zasady klasywikacji towarów – zarys,
– Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne,
– Warunki dostawy – (International commercial terms).,
– Ubezpieczenia w transporcie, rodzaje, zakres, ograniczenia, (OWU),
– Ustawa o transporcie drogowym – zarys.
– Ustawa o czasie pracy kierowców, omówienie pod kątem planowania transportu,
– Kodeks Pracy – w zakresie dotyczącym kierowców – zars,
– Przepisy celne – zarys, strefa Schengen, poza Schengen, poza UE, zasady zgłaszania do odpraw celnych, podmioty uprawnione, zakres danych,
– Elementy składowe stawki frachtowej, stałe elementy kalkulacji, czynniki obiektywne, zewnętrzne, koniunkturalne, elementy zmienne,
– Rodzaje i typy pojazdów samochodowych w tym naczep i przyczep – pod względem ładowności, mozliwych sposobów załadunku, rozładunku, przepisów obciążenia, powierzchni ładunkowych,
– Certyfikat kompetencji zawodowych, zarys,
– Przepisy dopuszczające do wykonywania zawodu przewoźnika – przykładowe pytania egzaminu państwowego,
– Giełdy transportowe – obsługa, praktyka
Ważne aspekty praktyczne
Na szkoleniu przekazywane są informacje pochodzące od praktyków. Takiej wiedzy nie znajdziesz w żadnym podręczniku. Szkolenie prowadzą min spedytorzy praktycy z wieloletnim doświadczeniem.
System przeprowadzanego szkolenia uzgadniamy indywidualnie
Zależy nam na optymalnym dostosowaniu czasu i miejsca prowadzonego szkolenia do indywidualnych potrzeb uczestników. Preferujemy ciągły cykl szkoleniowy szczególnie dla osób niezapoznanych z branżą. Kwestie te jednak podlegają regulacjom w zależności od statusu zawodowego uczestnika.
Praktyka czyni mistrza
Nasze szkolenia polegają przede wszystkim na nabyciu odpowiedniej wiedzy praktycznej. Nabyte na szkoleniu wiadomości staramy się wcielić w życie przy wykonywaniu pracy w zawodzie w którym się wdrażamy. Szybka weryfikacja posiadanych umiejętności pozwoli na wskazanie aspektów wymagających powtórki. Dzięki temu podejmując pracę zawodową mamy świadomość własnej wiedzy i umiejętności praktycznych. Unikamy popełnienia często kosztownych błędów, jednym słowem stajemy sie profesjonalistami.